środa, 17 lipca 2013

Rodzina cesarska

Początki
Pierwszym cesarzem Japonii i jednocześnie twórcą państwa był Jimmu. Te imię, oznaczające boga wojownika lub boska potęga, zostało mu nadane pośmiertelnie. Za życia znany był jako:
  • Wakamikenu no Mikoto (jap. Dostojny Któremu Przepadła Młodość)
  • Toyomikenu no Mikoto  (jap. Dostojny Któremu Przepadły Bogactwa)
  • i moje ulubione - Kamuyamatoiwarehiko no Mikoto (Syn Słońca Który Opuścił Siedzibę Odgadując Bierność Duchów)
Według japońskiej mitologii był on synem bogini słońca Amaterasu oraz (wdech!) Amatsuhikohikonagisatakeugayafukiaezu no Mikoto. Niezależnie od tego, czy to prawda czy nie, dał on początek rodowi, który od tamtej pory władał Japonią. Żył 126 lat.

Cesarz i rodzina
Aktualnym, 125 cesarzem Japonii jest Akihito. 23 grudnia tego roku będzie obchodził 80 urodziny. Jego żona, Michiko jest pierwszą cesarzową w historii Japonii która nie pochodzi z arystokracji. Mają trójkę dzieci, synów Naruhito i Akishino (kolejno pierwszy i drugi w kolejce do tronu) oraz córkę Sayako, która wychodząc za mąż za zwykłego urzędnika miejskiego utraciła tytuł i prawo jej dzieci do tronu.

Znaczenie
Do 1945r. cesarz był postrzegany jako bóg. Po II wojnie światowej ojciec Akihito zrzekł się tego tytułu, a jego rola została ograniczona do reprezentacyjnej. Obecnie rodzina cesarska zajmuje się raczej dyplomatycznymi wyprawami do innych krajów i odwiedzaniem osób dotkniętych różnego rodzaju krzywdami. Jak określił cesarz Akihito na jednej z konferencji, najważniejsze są „płynące z głębi serca kontakty z ludem”. Mają bardzo symboliczne znaczenie.

Codzienność
Życie rodziny cesarskiej jest ściśle uporządkowane. Mimo że są oni jednymi z najważniejszych osób w państwie (nie zapominajmy o premierze i ministrach), nie mogą powiedzieć "dzisiaj nie odwiedzam żadnego szpitala ani nie udzielę wywiadu, przejdę się do restauracji w mieście". Są oni proszeni o wykonie różnych czynności. Odpowiednie osoby podpowiadają im, jakich gestów mają użyć, co mówić, czego nie robić. Nie mogą spotykać się z przyjaciółmi ani robić niczego samodzielnie. Ba! Żeby wykonać telefon, potrzebują zgody.

Masako
Doskonały przykład stanowi żona księcia Naruhito, księżna Masako Owada. Przez siedem lat, podczas których następca tronu starał się o jej rękę ciągle spotykał się z odmową. Zdawała sobie ona sprawę z ogromnych napięć na dworze oraz presji, która będzie na nią wywierana. Gdy podczas drugiej ciąży (podczas pierwszej poroniła) urodziła Naruhito córeczkę, Aiko (jap. dziecko miłości), pojawiły się głosy, że nie nadaje się na przyszłą cesarzową i że następca tronu powinien się z nią rozwieść. Po tym zdarzeniu Masako zrzekła się obowiązków i razem z córką wyprowadziła się z pałacu. Wpadła w depresję. Jednak mimo głosów rodziny, książę Naruhito postanowił pomóc wrócić do zdrowia żonie.

Po swoim pierwszym spotkaniu, na którym Owada używała płynnie angielskiego oraz rosyjskiego w rozmowie.:
 Rodzina cesarska to nie ambasadorowie - syczał później rzecznik dworu. - Nie na tym polegają jej obowiązki. Od mówienia po angielsku ma tłumaczy. Ona ma się tylko uśmiechać, to jej jedyne zadanie.

***
Polecam wam cały artykuł o księżnej Masako. Najtrudniejszą sytuację mają tutaj kobiety, bo to one rodzą dzieci, a od 40 lat Japonia nie doczekała się męskiego potomka - mówię teraz o latach przed 2006, kiedy urodził się syn Akishino, Hisahito. Na szczęscie ze względu na to cała ta nagonka ucichła.
Trochę nieskładnie wyszła mi ta notka, bo ze względu na to, że dzisiaj już niczego więcej nie napiszę, próbowałam zmieścić wszystkie informacje w jak najmniejszej ilości tekstu. No ale mam nadzieję że da się to przeczytać :) Jakie są wasze opinie?

1 komentarz:

  1. Amatsuhikohikonagisatakeugayafukiaezu no Mikoto - to taka japońska Konstantynopolitańczykiewiczówna xD

    A notka bardzo ciekawa, choć nie tak jak w Chinach to tu też jest niezły reżim. No i muszę przyznać, że historia Masako mnie zaintrygowała.
    Nie miałam pojęcia, że wpis o rodzinie cesarskiej i polityce mnie tak zainteresuje :D

    OdpowiedzUsuń