środa, 2 października 2013

Bogowie mitologii japońskiej

Pierwszymi bóstwami, które narodziły się na terenie Azji (kwestią sporną jest to, gdzie dokładnie) była trójca kami:

Amenorinakonushi-no-kami (Pan ogarniający wszystko na niebie)
Takamimushi-no-kami (Zwierzchnik panujący czuwający nad niebiosami)

Kawimusuhi-no-kami (Zwierzchnik panujący nad duchami)

Później pojawił się kolejne bóstwa. Ważniejsze z nich to:

  • Amaterasu - zrodzona z lewego oka demiurga Izanagi i wyznaczona przez niego do panowania na Wysokiej Równinie Niebios. Imię jej oznacza "świecącą na niebie"; jest ona uosobieniem słońca. Zesłała swojego prawnuka Ninigi na ziemię do Japonii celem ustanowienia cesarstwa japońskiego. Symbolem bogini jest lustro.
  • Tsukiyomi - bóg księżyca zrodzony z prawego oka Izanagiego. Naraził się siostrze Amaterasu i został przez nią wygnany. Dlatego słońce i księżyc nie spotykają się na niebie.
  • Inari - bóstwo "obradzające ryżem", jedno z najpopularniejszych w Japonii. Pod tym imieniem czczone sa na terenie całego kraju rozmaite lokalne bóstwa rolnicze. Chramy i kapliczki Inari należą do najczęściej spotykanych, a charakteryzują się tym, że występują w nich posągi lisów. Lisy bowiem uważane są za wysłanników Inari. 
  • Izanagi i Izanami - para demiurgów, która zrodziła wyspy japońskie, a następnie licznych bogów. Izanami umarła wskutek obrażeń odniesionych w trakcie rodzenia boga ognia. Odeszła do kraju ciemności, gdzie ją odszukał Izanagi. Nie udało mu się jednak zabrać do krainy żywych. Sam po powrocie z kraju ciemności dokonał ablucji, w czasie których powołał do życia boginię Amaterasu, bogów Susanoo i Tsukiyomi oraz wiele innych bóstw.
  • Amenouzume – bogini znana z wesołego usposobienia. Poślubiona bogu Sarutahiko, dała początek rodowi mimów. Uważana jest za prekursorkę tańców hieratycznych kagura. Łączy się ją często z kultami fallicznymi. W ikonografii bywa przedstawiana jako towarzyszka siedmiu bogów szczęścia.
Siedem bogów szczęścia:

  • Benten - opiekunka urody, bogactwa, muzyki. Identyfikowana bywa z hinduską Saraswati, uważana też za rodzimą córkę boga mórz, a także za jedną z sannyoshin Ichikishimę. Wysłannikiem Benten jest biały wąż. 
  • Bishamon - opiekun bogactwa. Identyfikowany bywa z hinduistycznym dewą Kuberą, a przyjęty został z mitologii buddyjskiej, gdzie występuje jako strażnik północy Waisrawana. W ikonografii przedstawiany jest w zbroi i hełmie. W jednej ręce trzyma dzidę, w drugiej złotą pagodę.
  • Daikoku - jego specjalnością jest pomnażanie bogactwa jego wyznawców. Wyobrażany jest jako mężczyzna o zażywnych kształtach siedzący na dwóch workach wypełnionych ryżem i z jednym workiem zarzuconym na plecy. W prawej dłoni trzyma "młotek szczęścia", palce lewej natomiast miewa ułożone w figę, co jest symbolem aktu płciowego. Wysłannikiem Daikoku jest biały szczur.
  • Ebisu - patron kupców, rybaków, rolników. Według niektórych wersji teologicznych jest on nieudanym dzieckiem pary demiurgów spławionym przez niezadowolonych rodziców w koszyku na morze. Wyobrażany jest jako roześmiany osobnik z wędką w ręce i rybą pod pachą.
  • Fukurokuju - opiekun bogactwa i długowieczności. Przyjęty został z mitologii chińskiej, gdzie występuje jako pustelnik taoistyczny. Wyobrażany jest z nienaturalnie wydłużoną czaszką. W ręce trzyma laskę ze zwojami tekstów. Wysłannikiem Fukurokuju jest biały żuraw.
  • Hotei - zwany także "śmiejącym się Buddą", opiekun artystów, rzemieślników, kupców i gejsz. Przejęty z mitologii chińskiej, wyobrażany jest w postaci grubego, roześmianego mnicha z workiem, w którym nosi przeróżne skarby.
Inne stworzenia w mitologii japońskiej:

  • Kappy - ziemnowodne stworzenia wzrostu około metra, na plecach mają żółwie skorupy, a na głowach wgłębieniach zawierające płyn, który pozwala im przebywać pod wodą. Twarze kapp są połączeniem rysów małpy i kota. Ręce i nogi wyglądają jak kończyny żaby zakończone pazurami. Kappy są złośliwe i lubią porywać ludzi w głębiny.
  • Ningyo - syreny, które płaczą perłami. Stworzenia ziemnowodne życzliwe ludziom. Zjedzenie mięsa syreny zapewnia wieczną młodość.
  • Oni - diabły. Najczęściej spotykaną odmianą japońskich diabłów są półnagie osobniki z rogami na głowie. Paszcze mają szerokie i uszy szpiczaste. W rękach trzymają widły, czasem "młotek szczęścia". Charaktery diabłów bywają bardzo różne - od krwiożerczych po łagodne i śmieszne. Opowieści o diabłach są liczne w folklorze.
  • Tengu - długonose gobliny popularne w folklorze. Mściwe i krwiożercze, chętnie mieszają się w sprawy ludzi i popierają rozlew krwi. Posiadają moc unoszenia się w powietrzu i stawania niewidzialnymi.
  • Senninowie - nieśmiertelni mędrcy, którzy posiedli moc nadprzyrodzoną. (ero-sennin ;) )
***
Tak jak obiecałam, notka z bóstwami. Przy okazji mitologii japońskiej często słyszłam o bogach, ale nigdy o magicznych stworzeniach. Jak się przekonałam, istnieją :)
Na 2000 wyświetleń (arigato gozaimas, minna!) dołączyła do nas An Tsuki i będzie pisała recenzje. Nie wiem jak wy, ale się niezmiernie cieszę :D 
Wyłączyłam tę denerwującą weryfikację obrazkową przy komentarzach :p
Buziam. 

4 komentarze:

  1. A ja się zgapiłam z tym naborem :CCC Chociaż przyznam szczerze, że z czasem u mnie krótko i nie wiem czy bym podołała, ale ... mniejsza z tym :D
    An Tsuki? No proszę, trzymam kciuki za An, na pewno napiszę nie jedną ciekawą recenzję ;)
    A za notkę o bóstwach cię ubóstwiam xD To chyba jedna z moich ulubionych jakie dotąd się tu ukazały :3

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa notka, mitologia japońska jest dość intrygująca ;3

    OdpowiedzUsuń
  3. An to chyba koleżanka mojej koleżanki xD Życzę dobrego pisania (nie jak ja)
    A poza tym, jak wyłączyłas? O.o mi też by się przydało ^_^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ustawienia -> Posty i komentarze -> Włącz weryfikację obrazkową
      :)

      Usuń